Close

توجه

صفحه اصلی/استاندارد API چیست ؟
استاندارد API چیست ؟ استاندارد API چیست ؟ (تعداد بازدید : 1091)

روی بسته بندی ظروف روغن کلمه API نقش بسته است . این کلمه در قسمت معرفی روغن دفترچه  راهنمای خودرو نیز آمده است. اما معنی آن چیست؟
API مخفف عبارت American Petroleum Institute  است یعنی انجمن نفت امریکا. اما ارتباط آن با روغن در معرفی سطوح کیفیت روغنهای موتور توسط این انجمن است. در گذشته تنوع خودروها بسیار کمتر از امروز بود. پیچیدگی شرایط موتورها نیز بسیار کمتر از موتورهای امروزی بود بنابراین یک روغن پایه معمولی به راحتی می توانست جوابگوی نیازهای کلیه موتورهای موجود باشد. اما امروزه با پیشرفت صنایع خودروسازی و پیچیدگی شرایط کار موتورها، نیازهای متفاوتی برای موتورها بوجود آمده که هر گروه از آنها به روغن مخصوص خود احتیاج دارند. به این دلیل دسته بندی ها  و استانداردهای متفاوتی برای روغن موتور معرفی شد که معروفترین و مقبولترین آنها استاندارد API است.

انجمن نفت آمریكا (American Petroleum Institute) كیفیت روغن ­های موتور را در دو گروه دسته­ بندی نموده است. گروه اول روغن­ های موتور برای  خودروهای بنزینی كه با علامت S مخفف كلمه Service (نماینده ایستگاه ­های تعویض روغن، گاراژها و بنگاه­ های فروش خودروها) مشخص شده و گروه دوم روغنهای موتور دیزلی كه با علامت C مخفف كلمه Commercial  (وسایل نقلیه تجارتی، كشاورزی و ناوگان حمل و نقل) مشخص شده است، و سطح  كیفیت هر یك از روغنهای این دو گروه به وسیله حروفی (به ترتیب الفبا) كه بعد از حرف S  یا C نوشته می ­شود، مشخص می ­گردد. بنابر این روغن با  استاندارد API SA یک روغن بنزینی و با سطح کیفیت بسیار پایین است و روغن API SN آخرین سطح کیفیت روغنهای بنزینی است که در موتورهای نسل  جدید استفاده می شود. در مورد روغنهای دیزلی نیز همین قاعده برقرار است به این ترتیب آخرین سطح کیفیت روغنهای موتور دیزلی CK است جداول زیر تغییرات انجام شده بر روی این سطوح کیفیت را نشان می دهد.

تاریخ: ۱۳۹۶/۰۳/۲۸
منبع :


نقشه شرکت فوکس

copyright 2016 fuchs Co ©

ALL RIGHTS RESERVED